Historie oddílu

V roce 2004 vznikl první skautský oddíl v Závišicích. Oddíl byl tvořen družinou skautů (Šamani) a družinou skautek (Jiřičky). O dva roky později vznikla nová družina světlušek (Srnečky) a Jiřičky, které přijaly nové jméno družiny (Delfínci).

V září roku 2008 proběhla zásadní změna. Děvčata se osamostatnila a založila nový skautský oddíl Minehawa složený ze dvou závišických družin a dvou družin štramberských. Tato změna vznikla na základě předešlé dlouhodobé spolupráce se skautkami ze Štramberku, které měly společně se štramberskými skauty více jak dvacetiletou historii. Vůdkyní nově vzniklého oddílu se stala Alžběta Najzarová (Bětka), která o nás pečovala s láskou 2 roky. Po ní nastoupila do vedení Zuzana Hývnarová (Myšík), která se této funkce ujala pečlivě a svědomitě a vedla oddíl neuvěřitelných 6 let. Ve skautském roce 2016/2017 pak předala vedení Martě Hrčkové (Martečce), která taktéž ve funkci přetrvala po dobu 6 let. V roce 2023 převzala oddíl Nikola Boháčová (Nyky).

Ve skautském roce 2017/2018 se štramberáci přestěhovali do nové klubovny v průjezdu na faře.

Oddíl spadá pod skautské středisko Kopřivnice. V současnosti úzce spolupracujeme se skautským střediskem Štramberk a také se skautskými oddíly Štramberští rytíři, Jitřenky a Strážci světla, se kterými máme společné některé větší akce.

Obecní úřad Závišice, Město Štramberk, otec Vladimír Zelina a skautské středisko Kopřivnice naši skautskou činnost velmi podporují (dotace, půjčení klubovny). Za to jim moc děkujeme.