Rodiče se často ptají

V čem je skauting odlišný od zájmových kroužků?

Nespornou výhodou skautingu je důraz na všestranný rozvoj dítěte: na skautských akcích není nouze o pohyb, zamyšlení, trénování dovedností, přátelství, dobré skutky nebo spolupráci. Proto si vaše dítě ze skautu odnese celoživotní zážitky, silná přátelství, sebedůvěru, samostatnost a hodnotový základ, díky kterému mu nebude cizí pomoc druhým, čest, smysl pro spravedlnost nebo pravdomluvnost.

Skauting je velkou životní příležitostí a každý si v něm najde to, co jej baví.

Kolik volného času skauting vyžaduje?

Kromě schůzky jednou týdně pravidelně pořádáme akce jednodenní, o podzimních prázdninách vícedenní a o jarních prázdninách vyrážíme na pětidenní Jarní chalupu. Letní skautský tábor je většinou 15 denní. Během prázdnin pravidelné schůzky neprobíhají, skautští vedoucí jezdí na vlastní týdenní či čtrnáctidenní kurzy.

Je ale třeba pamatovat, že skauting je především dobrovolný. Nikdo se nebude zlobit, že se vaše dítě nějaké společné akce nezúčastní. Alespoň za předpokladu, že dítě ze schůzky či výpravy omluvíte řádně a včas.

Skautská činnost nekončí v oddíle. Každý rok se konají skautské závody – ob rok se střídá pro děti od 11 do 14 let (Svojsíkův závod) a pro děti od 8 do 10 let (Závod vlčat a světlušek). Slouží k otestování vlastních dovedností, poměření sil s kamarády, poznávání nových lidí z okresu/kraje/republiky a nakonec k budování důvěry a spolupráce v samotné družině. Podle úspěšnosti družiny mohou děti strávit až 3 víkendy (základní, krajské, celostátní kolo) na této akci.

Jak postupovat při přihlášení dítěte
a kdy je to nejvhodnější?

Nejvhodnější měsíce k přihlášení dítěte do skautu jsou září a říjen, ale přijmeme ho kdykoliv.

Pokud máte zájem o přihlášení dítěte, zkontaktujte vedoucího družiny, do které chcete své dítě přihlásit, a domluvte se na návštěvě schůzky.

Kdo se o děti stará?

Zodpovědnost za bezpečnost dětí, naplňování výchovných cílů skautingu a fungování oddílu mají vedoucí – dobrovolníci bez nároku na finanční honorář. Ti mají náležitou kvalifikaci prověřenou speciální zkouškou, která zaručuje, že vedoucí zná například základy pedagogiky, psychologie nebo organizace a práva. Vzdělávací systém Junáka – českého skauta je velmi propracovaný a vedoucí mají navíc povinnost absolvovat zdravotnický kurz. Při své práci využívají metodiky skautského programu a berou ohled na specifické zájmy a potřeby dětí.